Academy Cup
Dates 2015
> Sun 25 Jan (Spring)
> Sun 28 Jun (Summer)
> Sun 18 Oct (Autumn)
> Sun 20 Dec (Winter)
Check in Close
> U12 09:30
> U14 13:30
> U10 15:30
.
Venue
Seymour Leisure Centre
Seymour Place, W1H 5TJ,
+44 20 77238019
Get directions
Categories

> Boys Foil (U14), (U12), (U10)
> Girls Foil (U14), (U12), (U10)
.
Download Poster

Results 2009
  • Sat 14 Mar
  • Sat 25 Apr
  • Sat 27 Jun
  • Sat 31 Oct
Winter 2009
U10 Boys      
Rank Name First name Club
1 DEERING Max 126 FENCING
2 BACHELARD BAKAL Alexander ACADEMY
3 BOERICKE Reef 126 FENCING
3 KINSMAN Jack EATON SQUARE
5 DANIAUD Armand ACADEMY
6 ZIEL Ryan EATON SQUARE
7 DI FRANCESCO Arthur ACADEMY
U10 Girls      
Rank Name First name Club
 1  CAMPBELL  Yasmine  FIGHTING FIT 
 2  DE CHARDIN  Teilhard  ACADEMY 
 3  BREADMORE  Emily  FIGHTING FIT 
 3  DANIAUD  Emmanuelle  ACADEMY
U12 Boys      
Rank Name First name Club
1 JAMES Christian ACADEMY
2 DEERING Max 126 FENCING
3 BACHELARD BAKAL Alexander ACADEMY
3 ROJ Bartek ACADEMY
5 GARDNER Tom WETHERBY SCHOOL
6 KINSMAN Jack EATON SQUARE
7 CARSE Hector ACADEMY
8 CARSE Augustus ACADEMY
9 MOURADIAN Jack WETHERBY SCHOOL
10 DI FRANCESCO Arthur ACADEMY
11 DECKOFF Justin ACADEMY
12 DANIAUD Armand ACADEMY
13 ZIEL Ryan EATON SQUARE
14 KELLIHER Oscar WETHERBY SCHOOL
U12 Girls      
Rank Name First name Club
1 BEARDMORE Katie FIGHTING FIT
2 STANDING Isobel 126 FENCING
3 POOLE Hannah 126 FENCING
3 PREFONTAINE Amiee 126 FENCING
5 CAMPBELL Yasmin FIGHTING FIT
6 BEARDMORE Emily FIGHTING FIT
7 DANIAUD Emmanuelle ACADEMY
U14 Boys      
Rank Name First name Club
1 BEARDMORE Alex FIGTHING FIT
2 HOLLOWAY Tobias CRAWLEY SWORD CLUB
3 DI FRANCESCO Hugo ACADEMY
3 JAMES Christian ACADEMY
5 YOUNG Maksim WETHERBY SCHOOL
6 GARDNER Tom WETHERBY SCHOOL
7 MAGAN Zachary ACADEMY
8 KELLIHER Oscar WETHERBY SCHOOL
9 KELLIHER Jake WETHERBY SCHOOL
10 GUILD William ACADEMY
11 CARSE Augustus ACADEMY
12 CARSE Hector ACADEMY
13 MOURADIAN Jack WETHERBY SCHOOL
U14 Girls      
Rank Name First name Club
1 KING Leah FIGTHING FIT
2 PEKER Cecilia FIGTHING FIT
3 LING Evangeline KCSW
3 OHAN Marguerite 126 FENCING
5 POOLE Hannah 126 FENCING
 
 
 
 
 
Spring 2009
U10 Boys      
Rank Last Name First Name Club
WOOLLEY  Aiden  FIGHTINGFIT 
DEERING  Maximilian  126FENCING 
DMOHOWSKI  Alexander  FIGHTINGFIT 
KINSMAN  Jack  EATONSQUARE 
LLOYD  Theo  FIGHTINGFIT 
WILSON  Louis  FIGHTINGFIT 
DIFRANCESCO  Arthur  ACADEMY 
U10 Girls      
Rank Last Name First Name Club
CAMPBELL  Yasmin  FIGHTINGFIT 
SHAW  Rachel  NEWHAMSWORDS 
BEADMORE  Emily  FIGHTINGFIT 
GILMOUR  Catronia  FIGHTINGFIT 
TEILHARDDECHARDIN  Alice  EATONSQUARE 
DARRINGTON  Ruby  ACADEMY 
U12 Boys      
Rank Last Name First Name Club
MINOTT  Kamal  NEWHAMSWORDS 
MCFARLANE  Tristen  SUSSEXHOUSE 
LOZOVIK  Alan  NEWHAMSWORDS 
WOOLLEY  Aiden  FIGHTINGFIT 
ZAKHAROV  Simon  EATONSQUARE 
DEERING  Maximilian  126FENCING 
CARSE  Hector  ACADEMY 
JAMES  Christian  NEWHAMSWORDS 
ROJ  Bartek  ACADEMY 
10  ALLARD  Jacob  SHOEBURYSWORDS 
11  BOERICKE  Reef  126FENCING 
12  CARSE  Augustus  ACADEMY 
13  KINSMAN  Jack  EATONSQUARE 
14  DIFRANCESCO  Arthur  ACADEMY 
U12 Girls      
Rank Last Name First Name Club
BEADMORE  Katherine FIGHTINGFIT 
CAMPBELL  Yasmin  FIGHTINGFIT 
GILMOUR  Catriona  FIGHTINGFIT 
POOLE  Hannah  126FENCING 
DMOHOWSKA  Isabella  FIGHTINGFIT 
BEARDMORE  Emily  FIGHTINGFIT 
DELAUBIER  Anouk  ACADEMY 
DARRINGTON  Ruby  ACADEMY 
TEILHARDDECHARDIN  Alice  EATONSQUARE
U14 Boys      
Rank Last Name First Name Club
BEADMORE  Alex  FIGHTINGFIT 
MCFARLANE  Tristen  SUSSEXHOUSE 
ASPDEN  Adam  ELTHAMCOLLEGE 
DIFRANCESCO  Hugo  ACADEMY 
UDRZAL  James  GRAVESHAM 
GUILD  William  ACADEMY 
JAMES  Christian  ACADEMY 
CARSE  Hector  ACADEMY 
MAGAN  Zachary  ACADEMY 
10  CARSE  Augustus  ACADEMY 
U14 Girls      
Rank Last Name First Name Club
KING  Leah  FIGHTING FIT 
PEKER  Cecilia  FIGHTING FIT 
BEADMORE  Katherine (kate)  FIGHTING FIT 
OHAN  Marguerite  126 FENCING 
GILMOUR  Madaline  FIGHTING FIT 
DE LAUBIER  Anouk  ACADEMY 
Summer 2009
U10 Boys      
Ranking  Name  First name  Club 
HOUAZIZ  Halim  NEWHAM SWORDS 
KINSMAN  Jack  ACADEMY 
CARTLEDGE  James  EATON SQUARE 
CORRADINI  Gabriel  EATON SQUARE 
U10 Girls      
Ranking  Name  First name  Club 
HOUAZIZ  Camilia  NEWHAM SWORDS 
CAMPBELL  Alice  NEWHAM SWORDS 
SHAW  Rachel  NEWHAM SWORDS 
TEILHARD DE CHARDIN  Alice  ACADEMY 
GREEN  Madeleine  EATON SQUARE 
U12 Boys      
Ranking  Name  First name  Club 
BACHELARD BAKAL  Alexander  ACADEMY 
CARSE  Hector  ACADEMY 
JONES  Oliver  KENILWORTH SWORD 
ZAKHAROV  Simon  EATON SQUARE 
DICKISON  Nathan  NEWHAM SWORDS 
CARSE  Augustus  ACADEMY 
PENG  Zitian  ACADEMY 
KINSMAN  Jack  EATON SQUARE 
CORRADINI  Gabriel  EATON SQUARE 
10  MOURADIAN  Jack  ACADEMY 
11  CARTLEDGE  James  EATON SQUARE 
U12 Girls      
Ranking  Name  First name  Club 
SHAW  Rachel  NEWHAM SWORDS 
CAMPBELL  Alice  N/A 
DE LAUBIER  Anouk  ACADEMY 
TEILHARD DECHARDIN  Alice  EATON SQUARE 
GREEN  Madeleine  EATON SQUARE 
U14 Boys      
Ranking  Name  First name  Club 
GOLBY  Thomas  GRAVESHAM 
DI FRANCESCO  Hugo  ACADEMY 
ASPDEN  Adam  ELTHAM COLLEGE 
UDRZAL  James  GRAVESHAM 
ABEBAJO  Habib  NEWHAM SWORDS 
DICKISON  Nathan  N/A 
GUILD  William  ACADEMY 
CARSE  Hector  ACADEMY 
DE SOUZA  Joao  NEWHAM SWORDS 
10  BACHELARD BAKAL  Alexander  ACADEMY 
11  MAGAN  Zachary  ACADEMY 
12  PENG  Zitian  ACADEMY 
13  CARSE  Augustus  ACADEMY 
U14 Girls      
Ranking  Name  First name  Club 
OHAN  Marguerite  126 FENCING 
DE LAUBIER  Anouk  ACADEMY 
Autumn 2009
U10 Boys      
Ranking  Name  First name  Club 
1 Boericke Reef 126 Fencing
2 DEERING Max 126 Fencing
3 ETCHELL Thomas USA
3 KINSMAN Jack EATON SQUARE
5 RUKAS Mate EATON SQUARE
6 STREETER Max ACADEMY
7 PLATANOV Arthur EATON SQUARE
8 ZEIL Ryan EATON SQUARE
U10 Girls      
Ranking  Name  First name  Club 
1 SHAW Rachel NEWHAM SWORDS
2 CAMPBELL Yasmin FIGHTING FIT
3 CAMPBELL Alice NEWHAM SWORDS
3 TAILHARD-DECHARDIN Alice ACADEMY
5 GREEN Madeleine EATON SQUARE
U12 Boys      
Ranking  Name  First name  Club 
1 MINOTT Kamal NEWHAM SWORDS
2 ETCHELL Thomas USA
3 DEERING Maximillian (Max) 126 FENCING
3 JONES Oliver KENILWORTH SWORDS
5 CARSE Hector ACADEMY
6 CLARK-KELLY James FIGHTING FIT
7 ZACHAROV Simon ACADEMY
8 WOOLLEY Aidan FIGHTING FIT
9 PENG Zitian ACADEMY
10 KINSMAN Jack EATON SQUARE
11 CARSE Augustus ACADEMY
12 DURASINOVIC Luka EATON SQUARE
13 ZIEL Ryan EATON SQUARE
U12 Girls      
Ranking  Name  First name  Club 
1 BEARDMORE Kate FIGHTING FIT
2 SHAW Rachel NEWHAM SWORDS
3 BEARDMORE Emily FIGHTING FIT
3 CAMPBELL Yasmin FIGHTING FIT
5 CAMPBELL Alice NEWHAM SWORDS
6 TAILHARD-DECHARDIN Alice ACADEMY
7 GREEN Madeleine EATON SQUARE
U14 Boys      
Ranking  Name  First name  Club 
1 BEARDMORE Alex FIGHTING FIT
2 GRANVILLE Fred 126 FENCING
3 ADEBAJO Habib NEWHAM SWORDS
3 DIFRANCESCO Hugo ACADEMY
5 GOLBBY Thomas NEWHAM SWORDS
6 DESOUSA Joao NEWHAM SWORDS
7 UDRZAL James NEWHAM SWORDS
8 CLARK-KELLY James FIGHTING FIT
9 CARSE Hector ACADEMY
10 MAGAN Zachary ACADEMY
11 PENG Zitian ACADEMY
12 DICKISON Nathan NEWHAM SWORDS
13 CARSE Augustus ACADEMY
U14 Girls      
Ranking  Name  First name  Club 
1 PECKER Cecilia FIGHTING FIT
2 BEARDMORE Katie FIGHTING FIT
3 OHAN Marguerite 126 FENCING
 
 
(C) The fencing Academy