Academy Cup
Dates 2015
> Sun 25 Jan (Spring)
> Sun 28 Jun (Summer)
> Sun 18 Oct (Autumn)
> Sun 20 Dec (Winter)
Check in Close
> U12 09:30
> U14 13:30
> U10 15:30
.
Venue
Seymour Leisure Centre
Seymour Place, W1H 5TJ,
+44 20 77238019
Get directions
Categories

> Boys Foil (U14), (U12), (U10)
> Girls Foil (U14), (U12), (U10)
.
Download Poster

Results 2011
  • Winter
  • Spring
  • Summer
  • Autumn
Winter 2011
  U10 Boys      
  Rank Name First Name Club  
  1 BAIGNERES  Jean-Baptiste  CAMDEN  
  2 UDRZAL  Benjamin  NEWHAM SWORDS  
  3 MACKINLAY  Samuel (sam)  FIGHTING FIT  
  3 CHAMBERS  Albert  SOUTHEND SPARTA  
  5 COX  Bobby  FIGHTING FIT  
  6 GARSIDE  Lucas  HIGHAMS PARK  
  7 NETTELTON  Scott  SALLE BOSTON  
  8 ANDJELIC  Oscar  FIGHTING FIT  
  9 PLATONOV-GARDNER Arthur EATON SQUARE  
  10 FELIX  Zombory-Moldovan  FIGHTING FIT  
  11 URAN  Cengiz  NEWTON PREP SCHOOL  
  12 MORRIS-JONES  Zack  NEWTON PREP SCHOOL  
  U10 Girls      
  Rank Name First Name Club  
  1 MOUAZIZ  Kamilia-Amel  NEWHAM SWORDS  
  2 STANDING Olivia 126 FENCING  
  3 TURNBULL  Sienna  NEWTON PREP SCHOOL  
  3 BEARDMORE Emily FIGHTING FIT  
  5 DELL'AQUILA  Lorenza  126 FENCING  
  6 GREEN  Madeleine  EATON SQUARE  
  7 SANDEBERG  Lily  NEWTON PREP SCHOOL  
  U12 Boys      
  Rank Name First Name Club  
  1 DE-ALMEDIA Dominic FIGHTING FIT  
  2 DURASINOVIC Luka ACADEMY  
  3 YESUFU  Morton  HIGHAMS PARK  
  3 KINSMAN Jack EATON SQUARE  
  5 LUBRUM  Philip  SALLE BOSTON  
  6 SACCHI-WILSON  Sebastian  FIGHTING FIT  
  7 PLATONOV-GARDNER Arthur EATON SQUARE  
  8 NIKLAS  Mckerrell  HIGHAMS PARK  
  9 ZOMBORY-MOLDOVAN  Ben  FIGHTING FIT  
  10 BRUMMELHUIS Rafael FIGHTING FIT  
  11 WILSON  Samuel  SALLE BOSTON  
  12 GARSIDE  Lucas  HIGHAMS PARK  
  U12 Girls      
  Rank Name First Name Club  
  1 GOLD Evie FIGHTING FIT  
  2 CAMPBELL  Yasmin  FIGHTING FIT  
  3 BABAEVA Sevil ACADEMY  
  3 DARRINGTON  Ruby  ACADEMY   
  5 FOOTE Camema ACADEMY  
  6 TEILHARD-DECHARDIN Alice ACADEMY  
  7 DELL'AQUILA  Lorenza  126 FENCING   
  8 CLOSIER  Sophie  HIGHAMS PARK  
  U14 Boys      
  Rank Name First Name Club  
  1 BACHELARD-BAKAL Alexander ACADEMY  
  2 DEERING  Maximilian  126 FENCING  
  3 NICHOLAS  Kameron  FIGHTING FIT  
  3 CARSE Hector ACADEMY  
  5 CARSE Augustus ACADEMY  
  6 DURASINOVIC  Luka  ACADEMY   
  7 REINGOLD  Ariel  HIGHGATE  
  8 JIMMY  Jung  ACADEMY   
  9 CHAUFFIER  Leon  ACADEMY   
  10 COURTNEY  Dominic  HIGHAMS PARK  
  11 COWLS  Alex  FIGHTING FIT  
  12 WESTERBY  Aarron  HIGHAMS PARK  
  13 McGovern Darragh WESTMINSTER  
  U14 Girls      
  Rank Name First Name Club  
  1 STANDING Isobel 126 FENCING  
  2 BEARDMORE Kate FIGHTING FIT  
  3 BABAEVA  Sevil  ACADEMY   
  3 Dae-Bono India FIGHTING FIT  
  5 FOOTE  Camena  ACADEMY   
  6 TEILHARD-DECHARDIN Alice ACADEMY  
  7 DARRINGTON  Ruby  ACADEMY   
           
 
 
 
 
 
Spring 2011
  U10 Boys      
  Rank Name First Name Club  
  1  BAIGNERES   Jean-Baptiste   CAMDEN   
  2  PLATONOV-GARDNER   Arthur   EATON SQUARE   
  3  CHAMBERS   Albert   SOUTHEND SPARTA   
  3  MACKINLAY   Sam   FIGHTING FIT   
  5  UDRZAL   Benjamin   NEWHAM SWORDS   
  6  NETTELTON   Scott   SALLE BOSTON   
  U10 Girls      
  Rank Name First Name Club  
  1  BEARDMORE   Emily   FIGHTINGFIT   
  2  MOUAZIZ   Kamilia-Amel   NEWHAM SWORDS   
  3  ROYER   Jeanne   ESCRIME   
  3  HADALIN   Henriette   WEZWYN-HATFIELD FC   
  5  BERNSTORFF   Allegra-Blu   LOWNSDOWNE   
  U12 Boys      
  Rank Name First Name Club  
  1  DE-ALMEDIA   Dominic   FIGHTING FIT   
  2  ABRAHAMS   Matthew   LANSDOWNE   
  3  DURASINOVIC   Luka   ACADEMY   
  3  WILSON   Samuel   SALLE BOSTON   
  5  JEROME   Matthew   RLS   
  6  MCKERRELL   Niklas   HIGHAMS PARK FC   
  7  PLATONOV-GARDNER   Arthur   EATON SQUARE   
  8  YESUFU   Morton   HIGHAMS PARK FC   
  9  GARSIDE   Lucas   HIGHAMS PARK FC   
  U12 Girls      
  Rank Name First Name Club  
  1  CAMPBELL   Yasmin   FIGHTING FIT   
  2  GOLD   Evie   FIGHTING FIT   
  3  NEELY   Anna   BEXLEY FC   
  3  GOODCHILD   Heather   BEXLEY FC   
  5  DOWDEN   Ella   FIGHTING FIT   
  6  CLOSIER   Sophie   HIGHAMS PARK FC   
  U14 Boys      
  Rank Name First Name Club  
  1  NIKOLAS   Kameron   FIGHTING FIT   
  2  BACHELARD-BAKAL   Alexander   ACADEMY   
  3  CARSE   Augustus   ACADEMY   
  3  CARSE   Hector   ACADEMY   
  5  REINGOLD   Ariel   HIGHGATE   
  6  MORTIMER   Ross   BEXLEY FC   
  7  HOBSON   Finn   ST BENEDICT'S   
  8  DURASINOVIC   Luka   ACADEMY   
  9  SIAZ   Felix   FIGHTING FIT   
  10  JUNG   Jimmy   ACADEMY   
  11  LEVY   Alexander   ST BENEDICT'S   
  12  COURTNEY   Dominic   HIGHAMS PARK   
  13  WESTERBY   Aarron   HIGHAMS PARK   
  U14 Girls      
  Rank Name First Name Club  
  1 Dae-Bono India  FIGHTING FIT   
           
Summer 2011
  U10 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   UDRZAL   Benjamin   GBR   NEWHAM SWORDS   
   2   PLATONOV-GARDNER   Arthur   GBR   EATON SQUARE   
   3   DELIBES   Andreas   FRA   CEPP   
   4   MACKINLAY   Samuel   GBR   FIGHTING FIT   
   5   WELLS   Dominic   GBR  SOUTHEND SPARTA   
   6   GOBLE   Henry   FRA   CEPP   
   7   KAUFMAN   Apolinaire   FRA   CEPP   
   8   CHAMBERS   Albert   GBR   SOUTHEND SPARTA   
   9   NETTELTON   Scott   GBR   SALLE BOSTON   
   10   FALCK   Louis   FRA   CEPP   
  U10 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   MOUAZIZ   Kamilia-Amel   GBR   NEWHAM SWORDS   
   2   MOND   Amanda   GBR   FINCHLEY FOIL   
   3   HADALIN   Henriette   GBR   WELWYN-HATFIELD FC   
   3   REID   Isabelle   GBR   ST. BENEDICT   
   5   CHEMLA   Oriane   FRA   CEPP   
  U12 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   DE-ALMEDIA   Dominic   GBR   FIGHTING FIT   
   2   DUFEU   Elie   FRA   CEPP   
   3   MCKERRELL   Niklas   GBR   HPFC   
   3   PLATONOV-GARDNER   Arthur   GBR   EATON SQUARE   
   5   DUNBAR-JOHNSON   Finian   FRA   CEPP   
  U12 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   CAMPBELL   Yasmin   GBR   FIGHTING FIT   
   2   FOOTE   Camena   GBR   ACADEMY   
   3   GOODCHILD   Heather   GBR   BEXLEY FC   
   3   NEELY   Anna   GBR   BEXLEY FC   
  U14 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   PAGES   Thomas   FRA   CEPP   
   2   DEERING   Max   GBR   126 FC   
   3   BACHELARD-BAKAL   Alexander   GBR   ACADEMY   
   3   CHAYENKO   Nicolas   FRA   CEPP   
   5   HOBSON   Finn   GBR   ST. BENEDICTS   
   6   KAMERON   Nikolas   GBR   FIGHTING FIT   
   7   CARSE   Hector   GBR   ACADEMY   
   8   BOST   Benoit   FRA   CEPP   
   9   WESTERBY   Aaron   GBR   HIGHAMS PARK   
   10   MORTIMER   Ross   GBR   BEXLEY FC   
   11   JUNG   Jimmy   GBR   ACADEMY   
   12   REINGOLD   Ariel   GBR   HIGHGATE   
   13   CARSE   Augustus   GBR   ACADEMY   
   14   VOYEUX   Alfred   GBR   ACADEMY   
  U14 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   TANG   Sophie   FRA   CEPP   
   2   GELPEROWIC   Marianne   FRA   CEPP   
   3   DAE-BONO   India   GBR   FIGHTING FIT   
   3   FOOTE   Camena   GBR   ACADEMY   
  U13 Team        
  Rank Name First Name   Club  
   1   DUFEU   Elie   FRA   CEPP   
   2   JUNG   Jimmy   GBR   ACADEMY   
   3   DUNBAR-JOHNSON   Finian   FRA   CEPP   
   4   CARSE   Augustus   GBR   ACADEMY   
   5   KAUFMAN   Apolinaire   FRA   CEPP   
   6   VOYEUX   Alfred   GBR   ACADEMY   
   7   DELIBES   Andreas   FRA   CEPP   
   8   GOBLE   Henry   FRA   CEPP   
   9   PLATONOV-GARDNER   Arthur   GBR   EATON SQUARE   
   10   FALCK   Louis   FRA   CEPP   
             
Autumn 2011
  U10 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  CHAMBERS   Albert   GBR   SOUTHEND SPARTA   
  2  BENJAMIN   Udrzal   GBR   NEWHAM SWORDS   
  3  BAIGNERES   Jean-Baptiste   GBR   CAMDEN   
  3  PLATONOV-GARDNER   Arthur   GBR   EATON SQUARE   
  5  HALL   Henry   GBR   NEWTON PREP   
  6  SEALY   Ethan   GBR   FIGHTING FIT   
  7  DE-ROBERT-HAUTERE   Louis   GBR   ?? WCCS  
  8  NETTELTON   Scott   GBR   SALLE BOSTON   
  9  ZOMBORY-MOLDOVAN   Felix   GBR   FIGHTING FIT   
  10  GREAVES   Federico   GBR   SALLE BOSTON   
  11  KHLAT   Paul   GBR   WESTMINSTER CATHEDRAL   
  12  KAAKI   Annas   GBR   SALLE BOSTON   
  13  MALGARI   Massimiliano   GBR   WESTMINSTER CATHEDRAL   
  14  URAN   Cengiz   GBR   NEWTON PREP   
  15  WOOLERTON   Robert   GBR   BRENTWOOD   
  16  BRYDEN   James   GBR   ESPADA   
  U10 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   DAMBRAUSKAITE   Aiste   GBR   NEWHAM SWORDS   
   2   MOUAZIZ   Kamilia-Amel   GBR   NEWHAM SWORDS   
   3   BEARDMORE   Emily   GBR   FIGHTING FIT   
   3   BRENSTORFF   Allegra-Blu   GBR   LANSDOWNE   
   5   NOSEDA   Elin   GBR   FIGHTING FIT   
   6   HADALIN   Henriette   GBR   WEZWYN-HATFILED FC   
   7   MOND   Amanda   GBR   FIGHTING FIT   
   8   TURNBULL   Selenna   GBR   NEWTON PREP   
             
  U12 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  HIRSCH   Raphael   FRA   CEFC   
  2  DE-ALMEDIA   Dominic   GBR   FIGHTING FIT   
  3  RUNGE   Jochen   GER   FCBN   
  3  ABRAHAMS   Matthew   GBR   LANSDOWNE   
  5  KINSMAN   Jack   GBR   EATON SQUARE   
  6  ATKIN   Sam   GBR   HYMERS   
  7  LANDELL-MILLS   Alex   GBR   FIGHTING FIT   
  8  FOO   Oliver   GBR   CAMBRIDGE SWORDS   
  9  STEZAKER   Benjamin   GBR   CAMDEN   
  10  GARDE   Guillaume   FRA   CEFC   
  11  MARQUET DE VASSELOT   Paul   FRA   CEFC   
  12  HOCHSCHILD   Luke   GBR   SALLE BOSTON   
  13  DURASINOVIC   Luka   GBR   ACADEMY   
  14  PLATONOV-GARDNER   Arthur   GBR   EATON SQUARE   
  15  YUN-FARMBROUGH   Will   GBR   KINGS FC   
  16  BRYDEN   Thomas   GBR   ESPADA   
  17  MASSEY   William   GBR   WESTMINSTER CATHEDRAL   
  18  WILSON   Samuel   GBR   SALLE BOSTON   
  19  QUELLMANN   Blake   GBR   ACADEMY   
  U12 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   CAMPBELL   Yasmin   GBR   FIGHTING FIT   
   2   GOLD   Evie   GBR   FIGHTING FIT   
   3   GUYAT   Elorie   FRA   CEFC   
   3   REY   Sara   FRA   CEFC   
   5   FOOTE   Camena   GBR   FIGHTING FIT   
   6   NEELY   Anna   GBR   BEXLEY FC   
   7   MOUAZIZ   Kamilia-Amel   GBR   NEWHAM SWORDS   
   8   GOODCHILD   Heather   GBR   BEXLEY FC   
   9   PEREZ   Julie   FRA   CEFC   
   10   BOYER   Gabrielle   FRA   CEFC   
  U14 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   ALKIN   Sam   GBR   HYMERS   
   2   DANIEL   Amaury   FRA   CEFC   
   3   BACHELARD-BAKAL   Alexander   GBR   ACADEMY   
   3   NIKOLAS   Kameron   GBR   FIGHTING FIT   
   5   CARSE   Hector   GBR   ACADEMY   
   6   HOBSON   Finn   GBR   ST BENEDICTS   
   7   KELLY   James   GBR   FIGHTING FIT   
   8   LAMACHE   Charles   FRA   CEFC   
   9   PIOGER   Thomas   FRA   CEFC   
   10   DEERING   Maximilian   GBR   126 FENCING   
   11   CARSE   Augustus   GBR   ACADEMY   
   12   DURASINOVIC   Luka   GBR   ACADEMY   
   13   MORTIMER   Ross   GBR   BEXLEY FC   
   14   MCGOVERN   Darragh   GBR   WESTMINSTER CATHEDRAL   
   15   VOYEUX   Alfred   GBR   ACADEMY   
   16   KINSMAN   Jack   GBR   EATON SQUARE   
   17   QUELLMANN   Blake   GBR   ACADEMY   
   18   WESTERBY   Aarron   GBR   HIGHAMS PARK FC   
  U14 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   DAE-BONO   India   GBR   FIGHTING FIT   
  U13 Team        
  Rank Name First Name   Club  
  1 Daniel Amaury  FRA RAE  
  1 Guyat Elorie  FRA RAE  
  1 Hirsch Raphael  FRA RAE  
  2  Baigneres Jacques GBR Three Musketeers  
  2  Stezaker Ben GBR Three Musketeers  
  2  Abrahams Matthew GBR Three Musketeers  
  3 Bachelard-Bakal Alex  GBR Academy Ninjas  
  3 Carse Hector  GBR Academy Ninjas  
  3 Carse Augustus  GBR Academy Ninjas  
  4 Perez Julie  FRA Les Cyclones  
  4 Pioger Thomas  FRA Les Cyclones  
  4 Garde Guillaume  FRA Les Cyclones  
  5 Lamache Charles  FRA Les CRS  
  5 Rey Sara  FRA Les CRS  
  5 Rey Ruben  FRA Les CRS  
  6 Platonov-Gardner Arthur  GBR Academy Lions  
  6 Voyeux Alfred  GBR Academy Lions  
  7 Marquet de Vasselot Paul  FRA Team Cyrano  
  7 Boyer Gabrielle  FRA Team Cyrano  
  7 de Saint-Quentin Elie  FRA Team Cyrano  
             
 
 
(C) The fencing Academy