Academy Cup
Dates 2015
> Sun 25 Jan (Spring)
> Sun 28 Jun (Summer)
> Sun 18 Oct (Autumn)
> Sun 20 Dec (Winter)
Check in Close
> U12 09:30
> U14 13:30
> U10 15:30
.
Venue
Seymour Leisure Centre
Seymour Place, W1H 5TJ,
+44 20 77238019
Get directions
Categories

> Boys Foil (U14), (U12), (U10)
> Girls Foil (U14), (U12), (U10)
.
Download Poster

Results 2012
  • Winter
  • Spring
  • Summer
  • Autumn
Winter 2012
  U14 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  ATKIN   Sam   GBR   HYMERS   
  2  CARSE   Hector   GBR   ACADEMY   
  3  BACHELARD BAKAL   Alexander   GBR   ACADEMY   
  3  JUNG   Jimmy   GBR   ACADEMY   
  5  CARSE   Augustus   GBR   ACADEMY   
  6  VOYEUX   Alfred   GBR   ACADEMY   
  7  PHILIPPI   Tazio   GBR   CAMDEN   
  8  DURASINOVIC   Luka   GBR   ACADEMY   
  9  KINSMAN   Jack   GBR   EATON SQUARE   
  10  PLATONOV-GARDNER   Arthur   GBR   ACADEMY   
  11  PRICE   Callum   GBR   DACORUM FENCING   
  U14 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  LEE   Anna   IRL   PEMBROOK FC   
  2  TIMLIN   Jessica   IRL   PEMBROOK FC   
  U12 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  ABRAHAMS   Matthew   GBR   LANSDOWNE   
  2  DURASINOVIC   Luka   GBR   ACADEMY   
  3  BAIGNERES   Jacques   GBR   CAMDEN   
  3  UDRZAL   Benjamin   GBR   NEWHAM SWORDS   
  5  STEZAKER   Benjamin   GBR   CAMDEN   
  6  KINGSTON   Alex   GBR   BLACKHEATH FC   
  7  CHAMBERS   Albert   GBR   SOUTHEND SPARTA   
  8  BARNETT   Archie   GBR   EPSOM FC   
  9  LACEY-SOLYMAR   Oscar   GBR   ZFW   
  10  TOYE   Daniel   GBR   ZFW   
  11  PLATONOV-GARDNER   Arthur   GBR   ACADEMY   
  12  TSIRUSHKIN   Peter   GBR   BLACKHEATH FC   
  13  BEN-GACEM   Omar   GBR   EATON SQUARE   
  14  LIPPOLIS   Tommaso   GBR   ACADEMY   
  15  ZAMLYNSKYY   Daniel   GBR   ACADEMY   
  16  DE-SAINT-QUENTIN   Elie   GBR   ACADEMY   
  17  CAVANAH   Logan   GBR   EATON SQUARE   
  U12 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  DAMBRAUSKAITE   Aiste   GBR   NEWHAM SWORDS   
  2  FORD   Miranda   GBR   EATON SQUARE   
  3  BLACK   Clementine   GBR   EATON SQUARE   
  U10 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  BAIGNERES   Jean-Baptiste   GBR   CAMDEN   
  2  MACKINLAY   Samuel   GBR   CAMDEN   
  3  WALKER   Bradley   GBR   BEXLEY FC   
  3  LIPPOLIS   Tommaso   GBR   ACADEMY   
  5  BEN-GACEM   Omar   GBR   EATON SQUARE   
  6  JACK   Thomas   GBR   WELWYN HATFIELD FC   
  7  HAYNES   Jacob   GBR   WELWYN HATFIELD FC   
  8  DE-SAINT-QUENTIN   Elie   GBR   ACADEMY   
  9  CAVANAH   Logan   GBR   EATON SQUARE   
  10  ZAMLYNSKYY   Daniel   GBR   ACADEMY   
  U10 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  BERNSTORFF   Allegra-Blu   GBR   LANSDOWNE   
  2  HADALIN   Henriette   GBR   WELWYN HATFIELD FC   
  3  BLACK   Clementine   GBR   EATON SQUARE   
  3  FORD   Miranda   GBR   EATON SQUARE   
  U13 Team        
  Rank Name First Name   Team  
  1  BAIGNERES   Jacques   Three Musketeers  
  1  Stezaker  Ben   Three Musketeers  
  1  ABRAHAMS   Matthew    Three Musketeers  
  2  PLATONOV-GARDNER   Arthur   Musketeer Boys  
  2  ZAMLYNSKYY   Daniel   Musketeer Boys  
  2  Kanaan  Jeremie   Musketeer Boys  
  3  PORTER  Jasmine   The Girls Team  
  3  FORD   Miranda   The Girls Team  
  3  KERR  Angelica   The Girls Team  
  4  CAVANAH   Logan   Eaton Tigers  
  4  BEN-GACEM   Omar   Eaton Tigers  
  4  BLACK   Clemmie   Eaton Tigers  
             
Spring 2012
  U14 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  ATKIN   Sam  GBR  HYMERS   
  2  BACHELARD BAKAL   Alexander  GBR  ACADEMY   
  3  CARSE   Augustus  GBR  ACADEMY   
  3  CARSE   Hector  GBR  ACADEMY   
  5  YESUFU   Morton  GBR  HIGHAMS PARK FC   
  6  VOYEUX   Alfred  GBR  ACADEMY   
  7  DURASINOVIC   Luka  GBR  ACADEMY   
  8  KINSMAN   Jack  GBR  EATON SQUARE   
  9  PLATONOV-GARDNER   Arthur  GBR  ACADEMY   
  10  JUNG   Jimmy  GBR  ACADEMY   
  11  PRICE   Callum  GBR  DACORUM FENCING   
  12  KANAAN   Jeremie  GBR  ACADEMY   
  U12 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  PLATONOV-GARDNER   Arthur  GBR  ACADEMY   
  2  KINGSTON   Alex  GBR  BLACKHEATH FC   
  3  CHAMBERS   Albert  GBR  SOUTHEND SPARTA   
  3  DURASINOVIC   Luka  GBR  ACADEMY   
  5  KINSMAN   Jack  GBR  EATON SQUARE   
  6  LIPPOLIS   Tommaso  GBR  ACADEMY   
  7  BARNETT   Archie  GBR  EPSOM FC   
  8  URDZAL   Benjamin  GBR  NEWHAM   
  9  BEN-GACEM   Omar  GBR  EATON SQUARE   
  10  ZAMLYNSKYY   Daniel  GBR  ACADEMY   
  11  CAVANAH   Logan  GBR  EATON SQUARE   
  12  TSIRUSHKIN   Peter  GBR  LANSDOWNE   
  13  DE-SAINT-QUENTIN   Elie  GBR  ACADEMY   
  U12 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   DAMBRAUSKAITE  Aiste  GBR  NEWHAM SWORDS   
   2   GASKELL   Adele  GBR  HIGHAMS PARK FC   
   3   BLACK  Clementine  GBR  EATON SQUARE   
   3   CLOSIEL  Sophie  GBR  HIGHAMS PARK FC   
   5   JOHNSON  Maya  GBR  HIGHAMS PARK FC   
   6   DAVE  Tanisha  GBR  HIGHAMS PARK FC   
   7   FORD  Miranda  GBR  EATON SQUARE   
  U10 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   BAIGNIERES  Jean-Baptiste GBR  CAMDEN  
   2   DECAUDAVEINE  Louis GBR  CAMDEN  
   3   HAYNES   Jacob  GBR  WELWYN HATFIELD   
   3   MACKINLAY   Samuel  GBR  CAMDEN   
   5   LIPPOLIS   Tommaso  GBR  ACADEMY   
   6   BEN-GACEM   Omar  GBR  EATON SQUARE   
   7   JACK   Thomas  GBR  WELWYN HATFIELD   
   8   CAVANAH   Logan  GBR  EATON SQUARE   
   9   DE-SAINT-QUENTIN   Elie  GBR  ACADEMY   
   10   ZAMLYNSKYY   Daniel  GBR  ACADEMY   
   11  ROBB   Joel  GBR  HIGHGATE SCHOOL   
  U10 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   HADALIN   Henriette  GBR  WELWYN HATFIELD   
   2   BERNSTOFF  Allegra-Blu  GBR  EATON SQUARE   
   3   BLACK  Clementine  GBR  EATON SQUARE   
   3   KORSAH  Jada-Nicole  GBR  HIGHGATE SCHOOL   
   5   FORD  Miranda  GBR  EATON SQUARE   
  U13 Team        
  Rank Name First Name Country Club  
  1 MCKERELL Nikolas GBR Pistol Grips  
  1 YESUFU Morton GBR Pistol Grips  
  1 ZAMLYNSKYY Daniel GBR Pistol Grips  
  2 PLATONOV-GARDNER Arthur GBR Musketeer  
  2 LIPPOLIS Tommaso GBR Musketeer  
  2 DE-SAINTQUENTIN Elie GBR Musketeer  
  3 BEN-GACEM Omar GBR Hunger Gamers  
  3 CAVANAH Logan GBR Hunger Gamers  
  3 BLACK Clementine GBR Hunger Gamers  
  4 KERR Angelica GBR Komodo Dodo  
  4 PORTER Yazmin GBR Komodo Dodo  
  4 FORD Miranda GBR Komodo Dodo  
             
Summer 2012
  U14 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  CARDOT   Corentin   FRA   GARDERE  
  2  ATKIN   Sam   GBR   HYMERS   
  3  BACHELARD BAKAL   Alexander   GBR   ACADEMY   
  3  ROUX   Nicholas   FRA   GARDERE  
  5  DE-LAITRE   Louis   FRA   GARDERE  
  6  ABRAHAMS   Matthew   GBR   LANSDOWNE   
  7  GIRAND   Thibault   FRA   GARDERE  
  8  VOYEUX   Alfred   GBR   ACADEMY   
  9  PLATONOV-GARDNER   Arthur   GBR   ACADEMY   
  10  MCKERRELL   Niklas   GBR   HIGHAMS PARK FC   
  11  JUNG   Jimmy   GBR   ACADEMY   
  12  CARSE   Augustus   GBR   ACADEMY   
  13  KINSMAN   Jack   GBR   EATON SQUARE   
  13  DURASINOVIC   Luka   GBR   ACADEMY   
  15  JIANG   Jean   FRA   GARDERE  
  16  KHAN   Hisham   GBR   KING'S CLUB   
  17  KANAAN   Jeremie   GBR   ACADEMY   
  U14 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  M'HADHEBI   Mathilde   FRA   GARDERE  
  2  ABRAHAMS   Sophie   GBR   LANSDOWNE  
  U12 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  STEZAKER   Benjamin   GBR   CAMDEN   
  2  GIRAND   Robin   FRA   GARDERE  
  3  DURASINOVIC   Luka   GBR   ACADEMY   
  3  ESNOUX   Augustin   FRA   GARDERE  
  5  CHAMBERS   Albert   GBR   SOUTHEND SPARTA   
  6  GORLE   Cameron   GBR   CHESTER ACADEMY   
  7  BARNETT   Archie   GBR   EPSOM FC   
  8  PLATONOV-GARDNER   Arthur   GBR   ACADEMY   
  9  DE-SAINTQUENTIN   Elie   GBR   ACADEMY   
  10  TSIRUSHKIN   Peter   GBR   BLACKHEATH FC   
  11  UDRZAL   Benjamin   GBR   NEWHAM   
  12  SABETAI   Aris   GBR   HIGHAMS PARK FC   
  U12 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   ESNOUX   Camille   FRA   GARDERE  
   2   DAMBRAUSKAITE   Aiste   GBR   NEWHAM SWORDS   
   3   DOWDEW-HYLTOM   Ella   GBR   HIGHAMS PARK FC   
   3   PREVEL   Nina   FRA   GARDERE  
   5   CLOSIER   Sophie   GBR   HIGHAMS PARK FC   
   6   PAENSAR   Darshan   GBR   HIGHAMS PARK FC   
   7   GASKELL   Adele   GBR   HIGHAMS PARK FC   
   8   JACOB-SYER   Mila   GBR   HIGHAMS PARK FC   
  U10 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   BAIGNERES   Jean-Baptiste   GBR   CAMDEN   
   2   MACKINLAY   Samuel   GBR   CAMDEN   
   3   DE-SAINTQUENTIN   Elie   GBR   ACADEMY   
   3   HAYNES   Jacob   GBR   WELWYN HATFIELD FC   
   5   JACK   Thomas   GBR   WELWYN HATFIELD FC   
   6   DECAUDAVEINE   Louis   GBR   CAMDEN   
   7   DUFFY   Benedict   GBR   HIGHAMS PARK FC   
   8   TOWNSEND-ELLIOTT   Fredrick   GBR   HIGHAMS PARK FC   
  U10 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   HADALIN   Henriette   GBR   WELWYN HATFIELD FC   
   2   JOHNSON   Maya   GBR   HIGHAMS PARK FC   
   3   GIRAND   Manon   FRA   GARDERE  
   3   PAPATHEOFANOUS   Eleni   GBR   ?   
  U13 Team        
  Rank Name First Name   Club  
  1  ESNOUX  Augustin FRA GARDERE  
  2  ROUX  Nicholas FRA GARDERE  
  3  GIRAND  Thibault FRA GARDERE  
  3  GIRAND  Robin FRA GARDERE  
  5  ESNOUX  Camille FRA GARDERE  
  6  PLATONOV-GARDNER  Arthur GBR ACADEMY  
  7  PREVEL  Nina FRA GARDERE  
  8  DE-SAINTQUENTIN  Elie GBR ACADEMY  
  9  CAVANAH  Logan GBR EATON SQUARE  
  10  BLACK  Clemmie GBR EATON SQUARE  
  11  KINSMAN  Anouk GBR ACADEMY  
  12  JAKOBSEN  Isabella GBR ACADEMY  
  13  KERR  Angelica GBR ACADEMY  
  O13 Team        
  Rank Name First Name   Club  
  1  SADIQ  Hussain GBR ACADEMY  
  2  KWOK  Rachel GBR ACADEMY  
  3  TAYLOR  Beatrice GBR ACADEMY  
  3  M'HADHEBI   Mathilde FRA GARDERE  
  5  BACHELARD-BAKAL  Alex GBR ACADEMY  
  6  VOYEUX  Alfred GBR ACADEMY  
  7  DE-LAITRE  Louis FRA GARDERE  
  8  WYLIE  Ali GBR ACADEMY  
  9  CARDOT  Corentin FRA GARDERE  
  10  JIANG  Jean FRA GARDERE  
  11  KANAAN  Jeremie  GBR ACADEMY  
  4          
             
             
Autumn 2012
  U10 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  BAIGNERES   Jean-Baptiste   GBR   CAMDEN   
  2  MACKINLAY   Sam   GBR   CAMDEN   
  3  BRUIJN-YARD   Rudi   GBR   ELTHAM COLLEGE   
  3  JACK   Thomas   GBR   WELWYN HATFIELD FC   
  5  HAYNES   Jacob   GBR   WELWYN HATFIELD FC   
  6  MISTRY   Khian   GBR   ORLEY FARM   
  U10 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  HADALIN   Henriette   GBR   WELWYN HATFIELD FC   
  2  LONGHURST   Adriane   GBR   ACADEMY   
  U12 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  STEZAKER   Benjamin   GBR   CAMDEN   
  2  DURASINOVIC   Luka   GBR   ACADEMY   
  3  CHAMBERS   Albert   GBR   SOUTHEND SPARTA   
  3  PLATONOV-GARDNER   Arthur   GBR   ACADEMY   
  5  BAIGNERES   Jacques   GBR   CAMDEN   
  6  UDRZAL   Benjamin   GBR   NEWHAM   
  7  GORLE   Cameron   GBR   CHESTER ACADEMY   
  8  TOYE   Daniel   GBR   ZFW   
  9  KINGSTON   Alex   GBR   BLACKHEATH FC   
  10  BLOOM   Sebastian   GBR   ACTIVATE   
  U12 Girls        
  Rank Name First Name Country Club  
  1  DAMBRAUSKAITE   Aiste   GBR   NEWHAM SWORDS   
  2  LUKAITE   Emilija   GBR   NEWHAM SWORDS   
  3  CARLETON   Lucy   GBR   ST BENEDICT'S   
  3  LONGHURST   Adriane   GBR   ACADEMY   
  U14 Boys        
  Rank Name First Name Country Club  
   1   PALLIER   Sebastian   GBR   ACTIVE8   
   2   ATKIN   Sam   GBR   HYMERS   
   3   BACHELARD BAKAL   Alexander   GBR   ACADEMY   
   3   CARSE   Hector   GBR   ACADEMY   
   5   YESUFU   Morton   GBR   HIGHAMS PARK FC   
   6   VOYEUX   Alfred   GBR   ACADEMY   
   7   DURASINOVIC   Luka   GBR   ACADEMY   
   8   PLATONOV-GARDNER   Arthur   GBR   ACADEMY   
   9   CARSE   Augustus   GBR   ACADEMY   
   10   MCKERRELL   Niklas   GBR   HIGHAMS PARK FC   
   11   BREEDON   Joseph   GBR   ACTIVE8   
  U13 Team        
  Rank Name First Name   Club  
  1 DURASINOVIC Luka GBR    
  2 PLATANOV-GARDNER Arthur GBR    
  3 YESUFU Morton GBR    
  4 MAHONY Maria GBR    
  5 KERR Angelica GBR    
  6 KOVATS Max GBR    
  7 KINSMAN Anouk GBR    
  8 FARZEH Ershia GBR    
  9 LONGHURST Adriane GBR    
  10 CHAO Antonia GBR    
             
 
 
(C) The fencing Academy